Podczas trzech dni trwania podwójnej imprezy targowej ? 11. Międzynarodowych Targów Urządzeń i Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Peletu i Brykietu Pellets Expo oraz Międzynarodowych Targów Produkcji i Energetycznego Wykorzystania Biogazu Biogaz Expo ? zaprezentowało się ok. 55 wystawców z kraju i zagranicy. Około 10 firm to wystawcy od samego początku uczestniczący w tym wydarzeniu, przy czym co roku zaskakują nowymi produktami. Są kreatywni, szukają innowacyjnych technologii i rozwiązań. Każdego roku do konkursu zgłaszają inny produkt. Zawsze pojawia się też pewna grupa testujących, czy targi to dla nich najlepsze miejsce na prezentację. Takie firmy często już więcej nie pokazują się na kolejnych imprezach, a czasem powracają po kilku latach.

Natomiast na udział w nowo powołanych targach Biogaz Expo zdecydowało się kilkanaście firm, a czas pokaże, czy przybędą na kolejne edycje, co będzie z pewnością zależało od kondycji branży. Targi odwiedziło prawie 2 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się palniki, kotły, granulator miniPelleter i prototyp nagrzewnicy powietrznej. Ogólnie mówiono o nie najlepszych nastrojach w branży i stagnacji, pomimo dobrych prognoz makroekonomicznych, dotyczących zużycia pelet w Europie. Minorowy nastrój utrwala przedłużające się oczekiwanie na ustawę o OZE. Z branży OZE wycofują się kolejne firmy. Biogazownie, które mogłyby już pracować, czekają na lepszy czas, nie chcąc dopłacać do produkcji w obecnych realiach. To brak odpowiedniej legislacji przedsiębiorcy postrzegają jako największą barierę dla dalszego rozwoju branży. 

Nagrodzeni

Niemniej do konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście produktów. Po burzliwym posiedzeniu kapituły pod przewodnictwem dr. inż. Edmunda Wacha wyłoniono zwycięzców.

Nagrodę główną targów przyznano firmie Protechnika Łuków za rozdrabniacz dwuwałowy SHREDDER.

Na I miejscu uplasowała się firma Kordas Heating Systems z Bydgoszczy za palnik Wiper 500 kW, II miejsce zajęło przedsiębiorstwo Greń z Pszczyny za kocioł Eg-Grawitron, a na trzecim stopniu podium stanęła firma P.P.H. Kostrzewa z Giżycka, nagrodzona za kocioł Twin Bio Luxury.

Wyróżnione zostały dwie firmy: Koperfam z Legionowa za kocioł grzewczy na pelet Koperfam kf25 2013 i firma Greń z Pszczyny za kocioł Eg-Multifuel.

Jak zwykle przyznano też nagrody specjalne. Tę w postaci gratisowej reklamy w najbliższym wydaniu miesięcznika ?Czysta Energia?, ufundowaną przez firmę Abrys (wydawcę), otrzymała firma Teknamotor, która od 11 lat wytrwale edukuje w zakresie techniki rozdrabniania biomasy.

Z kolei Bałtycka Agencja Poszanowania Energii swoja statuetką uhonorowała Urszulę Wojciechowską za zorganizowanie i przeprowadzenie 11 konferencji podczas Tragów PELLETS-EXPO&BRYKIET.

Nagrodą specjalną Polskiej Izby Biomasy ?AS BIOMASY? obdarowana została Rzemieślnicza Wytwórnia Chemiczna ?ALCHEMIK? z Inowrocławia za konsekwentne promowanie paliw ekologicznych z biomasy i metod przetwarzania biomasy w brykiety oraz pelety.

Wszystkie te nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali w restauracji Telimena.

Dwa dni konferencji

Konferencja pod tradycyjnym już tytułem ?Rynek pelet i brykietów ? możliwości rozwoju? tym razem odbywała się w minorowym nastroju. Wzięło w niej udział zdecydowanie mniej osób niż w minionych latach ? ok. 80 osób (to prawie tylko połowa ubiegłorocznej frekwencji). Przyczyną było załamanie się branży. Możliwości rozwoju są, ale brakuje odbiorców gotowych płacić satysfakcjonującą cenę. Produkcja agropelet stała się nieopłacalna. Główny powód to nadpodaż tzw. zielonych certyfikatów.

Doktor Edmund Wach nie mógł się tym razem pochwalić wzrostem produkcji pelet, bo pozostała ona na poziomie z minionego roku. Znawcy sytuacji nadpodaży certyfikatów ? Wojciech Mazurkiewicz i Marek Cecerko ? starali się wytłumaczyć zaistniałą sytuację i rozbudzić nadzieję, że będzie lepiej. Konferencja miała więc charakter debaty. O pojawiających się innowacjach w produkcji pelet mówił prof. Roman Hejft, a o specyficznych aspektach certyfikacji ? Piotr Sroczyński. O wdrażaniu i jakości pelet oraz brykietów opowiadał dr inż. Wojciech Cichy.

Druga konferencja pt. ?Biogaz ? źródło zielonej energii? jak na pierwszą edycję okazała się względnym sukcesem, a frekwencja wyniosła ok. 85 osób. Tematyka była bardzo różnorodna. Organizatorzy: redakcja oraz CTPiK chcieli poruszyć jak najwięcej problemów, aby przeanalizować te kwestie, które w przyszłości mogą być dla tego regionu najbardziej interesujące. Konferencję zaszczycił swą obecnością przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ? Kazimierz Żmuda. Jego prezentacja miała charakter ogólny i dotyczyła braku postępu w rozwoju plantacji roślin energetycznych. Andrzej Borowski, dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, zapoznał uczestników z procedurami i warunkami rejestracji biogazowni w rejestrze ARR. O możliwości rozwoju mikro i małych biogazowni mówił Ludwik Latocha, niestrudzony ich propagator. Z zaciekawieniem wysłuchano prelekcji Wiesława Wasilewskiego, który instruował, jak można starać się o dotacje do inwestycji biogazowych. Studium wykonalności biogazowni przybliżył dr Andrzej Szajner z BAPE, a o możliwościach zagospodarowania pofermentu mówiła dr Alina Kowalczyk-Juśko. Ofertę BOŚ-u przedstawił Piotr Kubiak z poznańskiego oddziału banku.

Działające w Polsce firmy zaprezentowały szeroką gamę urządzeń i technologii dla branży biogazowej. Wszystkie prezentacje oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie www.czystaenergia/seminaria/pelletsExpo /2013.

 Urszula Wojciechowska