Bylinowy zawrót głowy
Byliny, oferowane nam przez szkółkarzy, są niezwykle różnorodne, dzięki czemu można wybrać spośród nich odpowiednie do każdego typu siedliska, występującego na terenach zurbanizowanych. A jak wiadomo, im trudniejsze warunki, tym bardziej odporne muszą być rośliny.
Podstawę kompozycji roślinnych w przestrzeni miejskiej stanowią drzewa i krzewy. To one tworzą główną masę zieleni. Z jednej strony znacząco oddziałują na zdrowie mieszkańców miast (są źródłem tlenu, poprawiają mikroklimat, rozpraszają podmuchy wiatru, zatrzymują i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza). Z drugiej zaś wpływają na estetykę przestrzeni miejskiej łagodząc surowy wyraz architektury, tuszują nieprzyjazny charakter terenów przemysłowych i chaos przedmieść. To w skali makro. Ale przestrzeń widziana z perspektywy człowieka postrzegana jest inaczej. Jeżeli chcemy ją oswoić i sprawić, by mieszkańcy miasta czuli się w nim ?jak u siebie?, musimy działać w skali mikro i także na tym poziomie myśleć o estetyce miast. Oczywiście kwitnące i owocujące drzewa oraz krzewy są interesującą dekoracją, ale lokalne, oglądane z bliska kompozycje warto wzbogacać roślinami zielnymi: bylinami i gatunkami sezonowymi.
Modne rozwiązania
Dotychczas najpopularniejszym sposobem ozdabiania przestrzeni miejskiej było stosowanie gatunków sezonowych, których kwiaty miały na celu ożywić miasto intensywnymi barwami. Sadzone na rabatach i w pojemnikach,...