Podstawowe znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej w państwach członkowskich UE ma Dyrektywa 2001/77/EC z 27 września 2001 r. pt. „O promocji energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii na wewnętrznym rynku energii elektrycznej”1. Akt ten określa wymagania związane między innymi z celami krajowymi oraz funkcjonowaniem krajowych systemów wsparcia.

Powiązanie celów krajowych z celami Wspólnoty


Mówiąc o celach Dyrektywy z 27 września 2001 r. należy podkreślić, iż w akcie tym mamy do czynienia z dwoma rodzajami celów, rozróżnionych ze względu na zasięg i ich wagę. Pierwsze są to cele całej Wspólnoty. Drugi rodzaj to cele krajowe, które mają być osiągnięte przez poszczególne państwa samodzielnie, bądź przy pomocy Unii. Aby osiągnąć cele Wspólnoty niezbędne jest osiągnięcie celów krajowych.
Wytyczne krajowe powinny być koherentne z dążeniami ogólnounijnymi. Wyznaczenie celów zarówno na szczeblu krajowym, jak i na szczeblu całej Wspólnoty należy interpretować jako stosowanie zasady subsydiarności. Ponadto taki zabieg legislacyjny jest konsekwencją odrębności mechanizmów wsparcia stosowanych przez poszczególne państwa członkowskie.

Wyznaczenie celów krajowych

Państwa członkowskie są zobowiązane do przyjęcia i opublikowania do 27 października 2002 r. raportów, któr...