Uspokojenie ruchu

Uspokojenie ruchu jest kompleksową koncepcją urbanistyczno-komunikacyjną, która rozwijana jest w aglomeracjach europejskich. Porządkuje i dostosowuje komunikacyjny sposób obsługi obszaru do jego podstawowych funkcji i charakteru użytkowego, kulturowego i ekologicznego.

Niektórzy eksperci uspokojenie ruchu definiują jako rozwiązanie z grupy środków: organizacyjnych, budowlanych i prawnych, zmniejszające uciążliwości ruchu samochodowego przez nakładanie na niego ograniczenia i zmianę zasad obsługi komunikacyjnej wybranych obszarów (np. zespoły mieszkaniowe, centra miast, ulice handlowe). W działaniach tych zakłada się odstąpienie od zasady pełnej swobody korzystania z samochodu oraz obniżenie stopnia penetracji obszaru przez ruch samochodowy. Uspokojenie ruchu jest próbą osiągnięcia spokoju, bezpieczeństwa i poprawy warunków środowiskowych na ulicy. Wyjątkowe możliwości uspokojenia ruchu tkwią w interdyscyplinarności koncepcji i nowatorskim podejściu, integrującym różne dziedziny działalności urbanistycznej, w tym komunikacyjnej, przestrzennej, środowiskowej, społecznej i funkcjonalnej. Spójne uwzględnianie różnorodnych aspektów daje efekt synergii, dzięki któremu efekty wdrażanych rozwiązań są zwielokrotniane.

Od uspokojenia ruchu oczekuje się przywrócenia warunków dla realizacji pozakomunikacyjnych funkcji ulicy, zdominowanych lub wyeliminowanych przez nadmierny wzrost ruchu samochodowego...