Zasoby wodne Polski są niewielkie w porównaniu do większości krajów europejskich i zależą głównie od opadów. Wody opadowe bardzo szybko spływają do rzek, jezior i mórz i są w niewielkim stopniu wykorzystywane przez środowisko przyrodnicze oraz przez ludzi na cele rolnicze czy gospodarcze.

Woda występuje na powierzchni w postaci np. rzek, jezior czy stawów oraz pod powierzchnią gruntu. Większość wody trafia do Wisły i Odry, a następnie do Bałtyku. Część odparowuje, szczególnie na odkrytych terenach użytkowanych rolniczo lub przekształconych przez człowieka i zamienionych na drogi, place, parkingi czy tereny zabudowane.

Skutki melioracji

Z jednej strony mamy ograniczone zasoby wodne i obszary z częstymi suszami, a z drugiej występuje zagrożenie powodziowe w dolinach rzek, wynikające z nadmiaru wody nagromadzonej w krótkim czasie. W Polsce występuje duże zróżnicowania geograficzne. Najwyższe opady występują na południu w górach i spływają generalnie na północ, w mniejszym stopniu na południe do Morza Czarnego. Północ kraju charakteryzuje się większym udziałem jezior i jest to efekt ostatniego zlodowacenia ?bałtyckiego?, które utworzyło specyficzne ukształtowanie terenu i dwa największe pojezierza: Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Pomorskie.

W odległych czasach teren całego kraju pokrywały lasy, jeziora, bagna i niewielkie obszary zajęte przez człowieka pod zabudowę i rolnictwo. Z czasem sytuacja ule...