Certyfikacja systemów ciepłowniczych
Izba wprowadza Program Certyfikacji Systemów Ciepłowniczych, który w przejrzysty sposób wykaże wpływ produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na środowisko w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania.
Smog nie jest problemem jedynie najbardziej zurbanizowanych obszarów. Głównym jego źródłem są indywidualne piece gospodarstw domowych i lokalne kotłownie. Dlatego skutki zanieczyszczonego powietrza odczuwają także mieszkańcy mniejszych miejscowości. Zamiana pieców na ekologiczne ciepło systemowe to najlepszy sposób ograniczenia emisji szkodliwych gazów i pyłów.
Zastąpienie tysięcy indywidualnych pieców jednym lub kilkoma źródłami w postaci ciepłowni, elektrociepłowni czy zakładu termicznego przetwarzania odpadów, które podlegają regulacjom w zakresie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, to najlepszy sposób likwidacji problemu niskiej emisji. Według danych Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, domy zasilane ciepłem systemowym nie emitują bezpośrednio żadnych substancji do najbliższego otoczenia życia mieszkańców miast. Emisja z ciepłowni zawodowej (w porównaniu do budynku zasilanego piecem węglowym) to 35 razy mniej pyłów zawieszonych, brak emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu, mniejsza o 100% emisja dwutlenku węgla, a także kilkukrotnie mniejsza emisja dwutlenku siarki (ponad 200%) oraz tlenków azotu (175%).
Certyfikaty inwestycją w edukację
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wpr...