Od 2000 r. na terenie Gdańska realizowany jest duńsko-polski program pt. "Ciepła woda użytkowa w budownictwie mieszkaniowym w Polsce". Program jest częścią planu współpracy między Duńską Agencją Energetyki a Ministerstwem Infrastruktury (do końca 2003 r. UMiRM). Długoterminowa współpraca między Polską i Danią zainicjowana została w 1989 r. i zaowocowała już wieloma wspólnymi przedsięwzięciami, m.in. w energetyce i ochronie środowiska.
Sprzyjające warunki dla rozwoju współpracy występują zwłaszcza w energetyce. Wynika to przede wszystkim z dużego podobieństwa duńskich i polskich systemów ciepłowniczych (zbliżone warunki klimatyczne, wysoki udział energii cieplnej wytwarzanej w skojarzeniu w ogólnym bilansie ciepła oraz szerokie stosowanie systemów centralnego ogrzewania itd.).

Słabości polskich systemów ciepłej wody użytkowej
Dominującą pozycję w dostawach ciepła w Polsce zajmują systemy centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Zważywszy na wysoką sprawność, małe zanieczyszczenie środowiska i niską cenę (szczególnie przy wytwarzaniu ciepła w skojarzeniu w gęsto zaludnionych aglomeracjach miejskich), systemy te powinny być najbardziej ekonomiczne i cieszyć się uznaniem odbiorców. Jednakże istnieje cały szereg barier hamujących rozwój takiego ciepłownictwa. Niektóre z nich mają podłoże techniczne, inne są uwarunkowane obecnym systemem organizacyjno-prawnym w Polsce.
Powszechną wadą istniejących systemów jest ich przewymiarow...