Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w systemach ciepłowniczych, początkowo zaniedbywany, staje się jednym z priorytetów Unii Europejskiej w promocji ogólnego wzrostu udziałów OZE w zużyciu energii oraz w działaniach na rzecz zwalczania smogu i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Rada UE przyjęła w 2007 r. pierwszy, kompleksowy pakiet klimatyczno-energetyczny ?3 x 20%?, który wyznaczył trzy główne cele rozwoju unijnej energetyki do 2020 roku: wzrost udziałów energii z OZE łącznie (czyli energii elektrycznej, nośników energii w transporcie i ciepła z OZE) do 20% oraz zmniejszenie ? też o 20% ? zużycia energii finalnej i emisji gazów cieplarnianych, w tym w szczególności ze źródeł spalania o mocy cieplnej powyżej 20 MW, dla których wyznaczono cele redukcyjne w ramach dyrektywy o handlu emisjami (ETS). Ogólny unijny cel ? 20-procentowy udział energii z OZE ? został podzielony na poszczególne kraje członkowskie. Polski cel został określony na 15%. Przyjęty w 2010 r. ?Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych? (KPD) zakłada realizację tego celu, o ile udział energii z OZE w samym ciepłownictwie w 2020 r. osiągnie 17,1%.
 

Efektywny system ciepłowniczy
Nie są to jedyne zobowiązania unijne, które dotyczą ciepłownictwa. Dyrektywa o efektywności energetycznej stawia wymóg osiągania m.in. dzięki OZE lub wykorzystaniu ciepła odpadowego (w obu przypadkach potrzebne są magazyny ciepła) statusu efekty...