W końcu lat 90- tych podjęte zostały prace legislacyjne nad harmonizacją polskiego systemu prawa ochrony środowiska z systemem obowiązującym w państwach UE. Tak więc na obecny stan polskiego prawa składa się 15 ustaw związanych z ochroną środowiska implementujących stosowne dyrektywy. Kluczowe znaczenie posiada ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, obowiązująca od 1 października 2001 r. i od tego czasu kilkakrotnie już zmieniana.

Tylko ustawa Prawo ochrony środowiska implementuje do polskiego systemu prawnego zasady zawarte w 18 dyrektywach Unii Europejskiej, np. dyrektywę 85/337/EWG w sprawie oceny skutków niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć na środowisko oraz dyrektywę 97/11/WE zmieniającą dyrektywę 85/337, dyrektywę 96/62/WE w sprawie oceny i zarządzania jakością powietrza oraz dyrektywę 96/61/WE w sprawie zintegrowanego zapobiegania i kontroli zanieczyszczeń.
Ustawa tworzy podstawy ochrony wszystkich elementów środowiska, określa podstawowe zasady i definicje wspólne dla całego systemu prawnego, ustanawia instytucje ochrony środowiska, określa kompetencje organów, instrumenty finansowe (opłaty, kary). Zawiera także regulację ustawową w odniesieniu do zagadnień związanych z prawem emisyjnym w zakresie ochrony przed hałasem, ochrony powietrz, ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Prawo ochrony środowiska zawiera znane wcześniej postanowienia dotyczące zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa w procedu...