Ciśnieniowe procesy membranowe
Rysunki i tabela (PDF)
Procesy membranowe stosowane przemysłowo zamieszczono na rys.11-6. Różnią się one wielkością oddzielanych cząstek oraz mechanizmem transportu masy przez membrany. Pomimo dużej specjalizacji poszczególnych procesów, obserwuje się ciągłe rozszerzanie zastosowań znanych technik membranowych, np. proces RO, opracowany do odsalania wody, został wykorzystany także do zagęszczania soków owocowych7.
Wspólną cechą ciśnieniowych procesów membranowych jest używanie po stronie roztworu zasilającego ciśnienia zdecydowanie większego od ciśnienia panującego po drugiej stronie membrany. Różnica ciśnień powoduje, że z roztworu zasilającego przez membranę wydzielany jest rozpuszczalnik oraz niektóre rozpuszczone lub rozproszone w nim składniki.
Membrany wraz z konstrukcją nośną stanowią tzw. zwane moduły membranowe (rys. 2). Ciecz wpływająca do modułu to roztwór zasilający, czyli nadawa. Ta jej część, która przeniknęła przez membranę, nazywa się filtratem lub permeatem. Wypływająca z modułu pozostała część nadawy nosi nazwę retentatu (koncentratu). Oprócz rozp...