Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego, jak zwykle cisza towarzyszy każdym wyborom w ostatnich dniach przed ich terminem. Tym razem cisza w zakresie branżowym trwa i będzie trwała znacznie dłużej. 
Wsłuchiwałem się w wyborcze obietnice kandydatów z naszego kraju ? nie znalazłem tam treści, które mogłyby być zapowiedzią zmian polityki Parlamentu Europejskiego obejmujących wodociągi i kanalizację. Może dlatego, iż żaden z poważnych kandydatów, a także w rezultacie wyborów żadna lub żaden z nowych europosłanek i europosłów, nie głosił wyraźnie propozycji zmian w naszej branży (może warto postarać się o branżowego europosła?). Co nie znaczy, iż ich nie zamierza zgłosić po wyborach?
W polityce i w branży
Zapewne cisza zostanie przedłużona na najbliższe miesiące, aż do końca października. Powód oczywisty ? krajowe wybory parlamentarne. Cisza obejmować będzie zapewne oficjalne wystąpienia polityków dotyczące rozwiązań branżowych proponowanych w przyszłości. Strach się bać, co będzie, gdy cisza zostanie zakończona. Okres ciszy zostanie na pewno wykorzystany na tworzenie nowych, zapewne zaskakujących branżę propozycji. Cisza jest wykorzystywana także w branży. Po cichu przygotowujemy się do końca ciszy politycznej.
W trakcie tej ciszy po cichu pojawiają się także istotne fakty branżowe. W ciszy wieczornych przeszukiwań internetu znalazłem podpisany 18 listopada 2018 r. przez Ministra Sławomira Mazurka, odpowiedzialnego w resorcie środowiska za gospodarkę odpadami, dokument o nazwie ?Strategia postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi na lata 2019?2022?. Cisza zapada także w momencie, gdy pytamy, kto jest autorem tej strategii. Cisza także zapada po pytaniu, czy ten dokument był konsultowany w branży, a chociażby czy przechodził konsultacje wśród specjalistów ze środowiska akademickiego. Cisza zapada także przy próbie wyjaśnienia przyczyn zmiany dotychczasowego stanowiska Ministerstwa Środowiska ? dotychczas broniło ono wersji włączenia tematyki osadowej do gospodarki odpadami komunalnymi. 
Cisza zapadła także w statystykach GUS-u dotyczących osadów ściekowych, w tym metadanych za 2017 r. w tym zakresie. Wielokrotnie poruszałem na konferencjach temat braku wiarygodności danych publikowanych od lat przez nasz organ statystyczny ? osadów było za mało i ich wytwarzane ilości nie korelowały z rozwojem stopnia oczyszczania ścieków komunalnych. Cisza także po zarzutach dotyczących statystyki GUS-u w tym temacie zgłoszonych (nareszcie) przez naukowców w ?Ekspertyzie?? z 2014 r. oraz Strategii postępowania z osadami z listopada 2018 r., w której także zakwestionowano ilości osadów podawanych przez GUS.
Na tle tej ciszy szczególnie głośnym echem odbiły się nasze kolejne 27 Targi WOD-KAN w Bydgoszczy. Przebiegały w nowej formule organizacyjnej, która generalnie się sprawdziła i przysłużyła lepszej organizacji i wykorzystaniu pracy inżynierskiej, dla której Targi są organizowane. Większa ilość czasu dla wystawców i odwiedzających pozwoliła na przedłużenie lub przeprowadzenie większej liczby rozmów, w ciszy i spokoju. To także sprzyja większej efektywności naszej pracy. 
Wody szum, ptaków śpiew?
Piszę te słowa podczas kilkudniowego urlopu. Wykorzystuję jak większość koleżanek i kolegów z branży czas ciszy (raczej względnej z uwagi na czerwcowe przygotowania do Walnych Zgromadzeń) do zebrania sił na nowy okres intensywnych działań. Wokół mnie swoista cisza ? nie absolutna, lecz z branżowym akcentem ? szumem wody jako jedynym czynnikiem ją zakłócającym (a może właśnie tę ?niebezpieczną? ciszę wypełniającym). Ta cisza i ten szum wody pomaga w zebraniu wielu na co dzień rozbieganych myśli, ułożeniu ich w całość i w plany na dalsze miesiące i lata. 
Pisząc powyższy tekst, użyłem wielokrotnie słowa ?cisza? w różnych formach. To rzeczywiście magiczny wyraz ? może być zwiastunem spokoju lub burzy, możemy go używać w pozytywnym lub negatywnym aspekcie. Ale to także symbol nadziei na spokojną pracę i twórcze myślenie.