Co dalej po konkluzjach Rady w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym?
Państwa członkowskie UE przyjęły na spotkaniu Rady ds. Środowiska 20 czerwca br. w Brukseli konkluzje w sprawie opublikowanego 2 grudnia 2015 r. komunikatu Komisji Europejskiej ?Zamknięcie obiegu ? plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym?.
Komunikat ten jest propozycją kilkudziesięciu działań na najbliższe lata, mających urzeczywistnić w Europie przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ)1.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to zmiana modelu gospodarczego, w którym produkty, materiały oraz surowce pozostawałyby w użyciu tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów zostało jak najbardziej zminimalizowane. Nie uda się tego osiągnąć bez zmian na każdym etapie cyklu życia produktu ? zaczynając od pozyskania surowców, a następnie w zakresie projektowania, produkcji, konsumpcji, zbierania odpadów, aż do ich zagospodarowania. Mówimy zatem o odejściu od gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie ?weź ? wyprodukuj ? zużyj ? wyrzuć?, w której odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia produktu. Istotą GOZ-u jest wykorzystywanie odpadów (jeśli powstaną) przez innych jako surowce wtórne. Temu właśnie mają służyć wszystkie działania poprzedzające ich wytwarzanie.
Nie ma jednego modelu
Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że nie ma państwa członkowskiego UE, które nie dostrzegałoby konieczności zmian w duchu GOZ-u oraz nie rozumiało potencjału wynikaj...