Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 9 lipca br. Projekt nowelizacji OZE zmienia definicję biogazu rolniczego, wyłączając z niej ?biogaz pozyskany z surowców pochodzących z zakładowych oczyszczalni ścieków?.

Celem nowelizacji OZE jest, zgodnie z uzasadnieniem, wdrożenie zmian umożliwiających przeprowadzenie aukcji zakupu energii elektrycznej z OZE w 2019 r. poprzez wskazanie w przepisach przejściowych maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej, która będzie przedmiotem sprzedaży.

Konsekwencje środowiskowe

W obecnym porządku prawnym wyłączenie biogazu dotyczyło tylko surowców z oczyszczalni ścieków (czyli osadów z oczyszczalni ścieków komunalnych) oraz składowisk odpadów. Ta niewielka, zdawałoby się, zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje środowiskowe oraz finansowe dla wytwórców odpadów, którzy mają zakładowe oczyszczalnie ścieków. Dotyczy to głównie branży wytwórczej i zakładów spożywczych, w tym: mleczarskiej, cukierniczo-piekarniczej, mięsnej czy produkcji napoi, które wytwarzają odpady po produkcji w postaci osadów ściekowych w zakładowych oczyszczalniach ścieków (?osady ściekowe?). Osady ściekowe są obecnie, jako odpady przemysłowe i niekomunalne, cennym substratem wykorzystywanym przez biogazownie rolnicze jako wysokowartościowy wsad do procesu produkcji biogazu rolniczego. W konsekwencji są one odpadami zawra...