Co dalej z kogeneracją?
W związku ze zmianami Ustawy Prawo energetyczne z 24 stycznia br., które dotyczą systemu wsparcia dla jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu, zespół CBE Polska zorganizował warsztaty: ?Nowe zasady wsparcia dla kogeneracji. Najnowsze regulacje?. Wydarzenie odbyło się 27 lutego br. w Warszawie i zostało poprowadzone przez dr. Zdzisława Murasa. W warsztatach uczestniczyło blisko 50 ekspertów. Tematyka spotkania dotyczyła zarówno zmiany, które wprowadzi nowelizacja ustawy P.e., jak i niuanse wynikające z tzw. małego trójpaku energetycznego oraz wyczekiwanej przez branżę ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także inne krajowe i europejskie akty prawne związane z kogeneracją.
Ekspert zaakcentował, że zgodnie z priorytetami zawartymi w Polityce energetycznej Polski do 2030 r. w odniesieniu do OZE i CHP rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, ma osiągnąć poziom 15% (10% do 2020 r.). Do 2020 r. przewiduje się dwukrotny wzrost produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w technologii wysokosprawnej kogeneracji w porównaniu do poziomu z 2006 r. Istotnymi celami są również ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko, a także wzrost bezpieczeństwa energetycznego.
Najistotniejsze zmiany
Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że system wsparcia dla kogeneracji zostaje wznowiony, a nie przedłużony, możemy więc mówić o drugim etapie wsparcia dla kogeneracji, w związku z czym...