Listy do Redakcji



Pewien Zakład Gospodarki Komunalnej zwrócił się do redakcji z pytaniami dotyczącymi przepisów, które są różnie interpretowane w kilku gminach. O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy naszego eksperta, prof. Marka Górskiego.



Czy rada gminy posiada prawo ustalenia normy wytwarzania przez jednego mieszkańca odpadów stałych?

Tak. W kontekście odpowiednich przepisów jest to nawet nie prawo, lecz obowiązek. Przepisy te zawarte są w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 1996 r. nr 132, poz. 622 z późn. zm.). Bezpośrednią podstawą jest art. 4 pkt. 2 i 3, zgodnie z którym rada - w drodze uchwały - określa m.in. rodzaj urządzeń, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości. W oparciu o te przepisy, rada może wskazać typ pojemnika i jego pojemność oraz ustalić, że częstotliwość jego opróżniania będzie powiązana z ilością odpadów wytwarzanych przez mieszkańca, ustalając również taką średnią ilość w skali np. tygodnia czy dwóch.
Przepisy zawarte w art. 4 pkt. 2 i 3 mają kluczowe znaczenie dla konstruowania w danej gminie systemu postępowania z odpadami, bowiem pozwalają na doprecyzowanie obowiązku „rozliczenia się” właścicieli nieruchomości z legalnego usunięcia odpadów komunalnych. Obowiązek ten, ...