Zapisy Prawa ochrony środowiska przewidują możliwość zastosowania w wielu przypadkach środka nadzorczego w postaci decyzji, nakazującej wstrzymanie prowadzonej działalności. Są to decyzje o charakterze nadzorczym typu sankcyjnego, związane z odpowiedzialnością administracyjną, ponieważ ich wydanie musi być poprzedzone stwierdzeniem naruszenia przez dany podmiot któregoś z podstawowych obowiązków ochronnych. Obowiązki te mogą mieć charakter ogólny bądź skonkretyzowany (uzyskanie zezwoleń dotyczących prowadzenia wskazanych działań).

Analizowane decyzje zawierają w swojej treści nakaz wstrzymania prowadzonej działalności, naruszającej wymagania ochrony środowiska. Nakaz dotyczy tylko tymczasowego zakazu kontynuowania konkretnych działań. Wstrzymanie ma na celu zapobieżenie możliwości powstania bądź poszerzania zakresu szkód, w szczególności wówczas, gdy mamy do czynienia z naruszeniem ogólnego obowiązku, polegającego na zakazie powodowania takich szkód, bądź także niedopuszczenie do dalszego prowadzenia działań, wykonywanych bez wymaganej zgody lub z naruszeniem jej warunków.

Cofnięcie decyzji wstrzymującej

Celem wstrzymania jest niedopuszczenie do prowadzenia działalności w sposób sprzeczny z prawem. Konsekwencją takiego założenia jest uznanie, że w przypadku doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, wstrzymana działalność może być wznowiona. Taką możliwość przewiduje art. 372 P.o.ś. Przepisy zakładają, że podmiot, do którego by...