Realizacja projektu „Europejski Dialog Gmin Wiejskich o Ochronie Środowiska” weszła w decydującą fazę. Uczestniczy w nim m.in. Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej (ZGWRP) wraz z partnerami: Instytutem Ochrony Środowiska w Magdeburgu, Stowarzyszeniem „Partnerzy dla Samorządu” i szkockim związkiem samorządowym CoSLA. Projekt finansowany jest z Funduszu PHARE ACCESS i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom małych gmin wiejskich.

Głównym celem projektu jest stworzenie dla gmin wiejskich w Polsce systemu wspomagania realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska, zgodnych z regulacjami unijnymi, szczególnie w odniesieniu do gospodarki wodno-ściekowej.
Program otwiera dyskusję o czekających gminy nowych zadaniach i pozwala im zrozumieć nowe mechanizmy, obowiązujące je jako użytkowników i organizatorów ochrony środowiska. Od stycznia bieżącego roku o optymalnych rozwiązaniach w ochronie środowiska oraz o możliwościach sprostania wymogom Unii Europejskiej rozmawiają eksperci i praktycy, gminy polskie i niemieckie, zaawansowane w inwestowaniu w środowisko z gminami, które dopiero takie inwestycje planują.

W gąszczu przepisów

Samorządy wiejskie czują się przytłoczone wielością nałożonych na nie zadań i zagubione w gąszczu nowych zapisów legislacyjnych dotyczących ochrony środowiska. W ubiegłorocznym sondażu, przeprowadzonym wśród 460 gmin, członków Związku Gmin Wiejskich (na który odpowiedziało 160 włoda...