Co można zrobić z azbestem?
Ostatnio w wielu źródłach można znaleźć informację o opracowaniu nowej metody utylizacji odpadów azbestu. Polega to na poddaniu ich działaniu mikrofal. Przekształcają się one wówczas w nieszkodliwe kruszywo mineralne. Z punktu widzenia ogólnych zasad ustawy o odpadach, mielibyśmy tu do czynienia z procesem odzysku. Kodem właściwym wydaje się R5.
Możliwe jest również zakwalifikowanie takiego procesu jako unieszkodliwiania – kod D9 – przy założeniu, że powstałe kruszywo trafi np. na składowisko. Będzie to przy tym najprawdopodobniej odpad obojętny. Procesy te przeprowadzane byłyby w urządzeniach przenośnych. Nie znalazłby więc zastosowania generalny zakaz z art. 13 ustawy o odpadach. Ogranicza on możliwość dokonywania odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Jest przy tym sprawą oczywistą, że wymagane byłoby uzyskanie stosownej decyzji administracyjnej. Najprawdopodobniej będzie to zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów (art. 26 ustawy o odpadach). Jak się wydaje, nic prostszego jak wystąpić o jego wydanie.
Jednocześnie z tych samych źródeł pochodzi konsekwentnie powtarzana informacja, że opisane powyżej działania są w Polsce nielegalne. Innymi słowy, nie można uzyskać zezwolenia na ich przeprowadzenie. Podobno Ministerstwo...