Na świecie produkuje się energię jądrową w 442 instalacjach działających w 30 krajach1. Ich sumaryczna moc wynosi ok. 375 GW. W Europie instalacje działają w 17 krajach (łącznie z Rosją i Ukrainą).
 
Jednak zaledwie w sześciu z tych państw obecnie (2011 r.) buduje się nowe instalacje (Bułgaria – 2, Finlandia – 1, Francja – 1, Rosja – 11, Słowacja – 2, Ukraina – 2). Natomiast nie ma żadnej instalacji – ani działającej, ani w budowie – w 12 krajach europejskich1. Bez energii jądrowej obywa się także ponad 160 krajów świata.
 
Zagrożenia, awarie i wypadki
Reaktory nuklearne okazały się wysoce podatne na awarie. Wynika to z faktu, iż są urządzeniami bardzo skomplikowanymi. Duże znaczenie ma także wszechobecna w przemysłowych kręgach presja na maksymalizację zysku poprzez wydłużanie czasu aktywności instalacji. Niebezpieczna jest też tendencja zwiększania mocy elektrowni jądrowych – w latach pięćdziesiątych wynosiła ona kilkaset MW, a ostatnio – ponad tysiąc MW.
Spory dotyczące oceny zagrożenia częściowo wynikają z tego, że rozmaite środowiska posługują się rożnymi definicjami terminu „awaria nuklearna”.
B.K. Sovacool2 twierdzi, że taki „wypadek” (ang. nuclear accident) ma miejsce wówczas, gdy traci życie co najmniej jeden...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?