W związku z wzrastającym zapotrzebowaniem na energię i jej niedoborem w kraju, a także rosnącymi oraz niestabilnymi cenami paliw poszukuje się nowych rozwiązań. Mają one prowadzić do wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł w energetyce i ciepłownictwie.
 
Biomasa roślin fitoenergetycznych w czasie spalania emituje mniej dwutlenku siarki (SO2) niż węgiel kamienny, a bilans emisji dwutlenku węgla jest zerowy, ponieważ podczas spalania do atmosfery oddawane jest tyle samo CO2, ile wcześniej rośliny pobrały z otoczenia w procesie fotosyntezy. Dlatego bioenergia ta jest przyjazna dla środowiska.
Ze względu na ograniczone możliwości wykorzystania drewna opałowego z lasów oraz drewna odpadowego z przemysłu, dla osiągnięcia celu konieczne będzie zakładanie i szukanie nowych gatunków energetycznych, zwłaszcza przydatnych na gleby marginalne (słabe, piaszczyste i ubogie). Już obecnie do zagospodarowania w Polsce jest ok. 1,2 mln ha gleb przydatnych do kultywowania perzu wydłużonego, są to głównie ugory, tereny porolne i komunikacyjne itp.
Zapotrzebowanie na biomasę będzie rosło, a dotychczas wykorzystywane w tym celu znane gatunki np. (miskant olbrzymi, wierzba) nie spełniają oczekiwań plantatorów roślin energetycznych, zwłaszcza z uwagi na koszty produkcji biomasy. Trwają więc pilne poszukiwania nowych gatunków i sposobów ich w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?