Co nam da audyt krajobrazowy?
Zgodnie z nowo dodanym art. 38a ust. 1 Ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2015 r. poz. 199, ze zm., dalej: u.p.z.p.), audyt krajobrazowy sporządza się dla obszaru województwa nie rzadziej niż raz na 20 lat. Sporządzenie audytu krajobrazowego powierzone zostało samorządowi województwa.
Zakres i wpływ audytu krajobrazowego
Audyt krajobrazowy identyfikuje krajobrazy występujące na całym obszarze województwa, określa ich cechy charakterystyczne oraz dokonuje oceny ich wartości. W pierwszej kolejności określać się w nim będzie wszystkie typy krajobrazów występujące na obszarze danego województwa oraz lokalizację krajobrazów priorytetowych, a więc ? zgodnie z definicją ustawową ? krajobrazów szczególnie cennych dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe i jako taki wymagających zachowania lub określenia zasad i warunków ich kształtowania. Oznacza to, że przedmiotem analizy na poziomie audytu krajobrazowego są nie tylko krajobrazy szczególnie cenne ? gdyż dopiero na podstawie ocen w nich dokonywanych są one identyfikowane ? ale również krajobraz ?powszechny? czy też zwykły.
Ponieważ część ?inwentaryzacyjna? audytu krajobrazowego musi być powiązana z już istniejącymi instrumentami prawnymi dotyczącymi ochrony krajobrazu, w audycie wskazuje się lokalizację i granice: