Co nas czeka z instalacjami MBP?
Według oficjalnych danych Ministerstwa Środowiska, obecnie w Polsce są już 124 instalacje MBP o łącznej wydajności ok. 8,8 mln Mg/rok w części mechanicznej i ok. 3,2 mln Mg/rok w części biologicznej. A w planach jest kolejnych 68, co oznacza, że łączne moce przerobowe tego typu instalacji będą wyższe niż wynosi oficjalna ilość wytwarzanych w Polsce odpadów komunalnych!
W ostatnich latach w Polsce dokonała się znacząca zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jest ona efektem z jednej strony uchwalonej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a z drugiej szerokiego napływu środków unijnych w ramach zarówno Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (POIŚ), jak i regionalnych programów operacyjnych. Wizytówką zmiany systemu miała być budowa spalarni odpadów komunalnych w Polsce. Jeszcze w 2008 r. przymiarkę do budowy spalarni odpadów komunalnych podjęło w Polsce kilka największych miast: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin, Koszalin, Białystok i Olsztyn, ubiegając się o dotacje UE na pokrycie części kosztów budowy (w ramach POIŚ).
Dziś już wiemy, że spora część tych ambitnych planów legła w gruzach. W ciągu roku mają szanse powstać tylko spalarnie odpadów komunalnych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie, Białymstoku i Koninie ? o łącznej wydajności ok. 1 mln Mg/rok. Wydawałoby się więc, że do pełnego zaspokojenia potrzeb (wynikających z realizacji dyrekt...