Zasadniczą funkcją cmentarzy jest chowanie zmarłych. Dlatego przy wybieraniu roślin na nie należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Dawniej drzewa cmentarne były nietykalne, gdyż wierzono, że wcielała się w nie dusza zmarłego (w późniejszych czasach rolę drzewa nagrobnego przejął krzyż). Poszczególnym gatunkom drzew przypisywano różne symbole. Przykładowo dąb jest symbolem siły, męskości. Brzoza to symbol narzeczonej lub matki opłakującej stratę ukochanego, dlatego też drzewa te były często sadzone na grobach partyzantów walczących podczas drugiej wojny światowej. Ponadto sadzone na cmentarzach rośliny zimozielone przypominają o nieśmiertelności duszy, a zrzucające liście i odradzające się na wiosnę – o zmartwychwstaniu. Płaczące formy drzew odbierane są jako symbole żalu i współczucia. Natomiast forma strzelista przypomina ręce złożone do modlitwy, a więc kierowanie myśli ku Bogu.

Bluszcze pnące się po starych drzewach stwarzają na cmentarzach wyjątkowy nastrój

Cmentarne ogrodnictwo
W podręcznikach i poradnikach dendrologicznych można znaleźć zestawienia, informujące o drzewach do cienia i na stanowiska słoneczne, na gleby suche i piaszczyste lub wilgotne i ciężkie oraz tych do sadzenia przy drogach, lecz próżno szukać propozycji doboru drzew do sadzenia na cmentarzach i na g...