Co z biomasą w PEP 2040?
Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040) jest jedną z dziewięciu strategii wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z 14 lutego 2017 r., która ustanawia system zarządzania rozwojem kraju. Jej głównym celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. W dokumencie tym istotne miejsce zajmują odnawialne źródła energii, w tym biomasa i biogaz.
Polityka Energetyczna Polski do 2030 r., przyjęta przez rząd 10 listopada 2009 r., to obecnie obowiązujący dokument dotyczący rozwoju energetyki w naszym kraj. W jej zakres wchodzą zagadnienia dotyczące sektora paliwowo-energetycznego oraz najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach. Wyznacza ona również kierunki rozwoju sektora energii, z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej.
Opublikowany w listopadzie 2019 r. na stronach Ministerstwa Energii projekt PEP 2040 (wersja 2.1 z 8 listopada 2019 r.) zawiera założenia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego do 2040 r. Wersja ta jest rezultatem konsultacji, które zostały ogłoszone i były prowadzone po opublikowaniu pierwszego wydania PEP 2040 w grudniu 2018 r. Jest to odpowiedź na wyzwania dotyczące ochrony klimatu, ustanowione i wyznaczane w regulacjach prawnych oraz dokumentach kryterialnych Unii Europejskiej. W związku z tym zawiera ona zapisy dotyczące dalszej transformacji polskiej energetyki (w obszarze energii elektrycznej, c...