Instytucja utraty statusu odpadu została wprowadzona do unijnego porządku prawnego ponad 10 lat temu ? wraz z wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. Dokonane w niej w 2018 r. zmiany mają pomóc we wdrażaniu zasad funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego w europejskim porządku prawnym.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy, zwana także ramową dyrektywą odpadową, została zmieniona w maju 2018 r. jako główny akt prawny ?pakietu odpadowego?, wdrażającego zasady funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w europejskim porządku prawnym. Zgodnie z jej art. 2, państwa członkowskie muszą wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, niezbędne do wdrożenia GOZ-u, do 5 lipca 2020 r. Jednym ze zmienionych przepisów prawnych jest art. 6 ramowej dyrektywy odpadowej, który dotyczy utraty statusu odpadu (USO). Zmiana tego artykułu ma na celu uporządkowanie i uproszczenie instytucji USO, a także powszechniejsze jej zastosowanie poprzez:

  • zobowiązanie państw członkowskich do podjęcia ?odpowiednich środków?, przy czym dyrektywa zmieniająca rozumie przez nie przede wszystkim przyjęcie przez państwa członkowskie przepisów transponujących ogólne warunki USO, wymienione w art. 6 ust. 1 dyrektywy, poparte procedurami ich wdrażania, takimi jak ustanowienie ?kryteriów utraty st...