Co z gospodarką o obiegu zamkniętym?
W lutym br. Komisja Europejska wycofała dotychczasową propozycję zmian legislacyjnych w niektórych dyrektywach dotyczących gospodarki odpadami. Zapowiedziała jednocześnie, że w 2015 r. zaprezentuje nowy, bardziej ambitny pakiet, który w pełni będzie realizował podejście gospodarki o obiegu zamkniętym ? tzw. circular economy.
Ministerstwo Gospodarki przekazało do konsultacji organizacjom gospodarczym materiał w tej sprawie. W odpowiedzi Polska Izba Gospodarki Odpadami wydała swoją opinię w sprawie celów, priorytetów i zagrożeń związanych z wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Uczciwa konkurencja
PIGO generalnie popiera opublikowane 2 lipca 2014 r. propozycje KE zawarte w dokumencie ?Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: program ?zero odpadów dla Europy??, dotyczące w szczególności wzmocnienia odzysku i recyklingu odpadów, oraz najnowsze propozycje w zakresie wyznaczenia nowych, bardziej ambitnych celów dla tego programu. Istotne jest jednak, aby zmiany systemowe i nowe regulacje na poziomie UE nie ograniczały możliwości przyjmowania przez władze państwowe różnych rozwiązań i środków do realizacji określonych celów, uwzględniających specyfikę i realia rodzimych rynków.
Odnosząc się do powyższych propozycji KE, PIGO postuluje doprecyzowanie ich w sposób zapewniający realizację hierarchii sposobów postępowania z odpadami oraz zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta ? extendend producer res...