Wiele samorządów, działając indywidualnie lub wspólnie w różnego rodzaju strukturach międzygminnych, a także nieliczne podmioty prywatne jakiś czas temu podjęły wysiłek budowy regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Zostały one ujęte w wojewódzkich planach gospodarki odpadami (WPGO). Status RIPOK-u daje instalacji szereg przywilejów, ale nakłada na nią także sporo obowiązków. Od początku tego roku pojawiało się w tym zakresie coraz więcej pytań, wątpliwości i potencjalnych zagrożeń.

Wielu zarządzających RIPOK-ami sygnalizowało dramatyczny spadek ilości trafiających do nich odpadów, mimo że ? zgodnie z przyjętymi w WPGO wytycznymi ? cały ich strumień powinien być kierowany właśnie do tych instalacji. Pojawiła się więc oddolna, środowiskowa potrzeba stworzenia reprezentacji instalacji mających tworzyć sieć zapewniającą przetwarzanie odpadów komunalnych, a tym samym ponoszących odpowiedzialność za tak ważny aspekt bezpieczeństwa ekologicznego kraju.

Podczas jednej z dużych, ogólnopolskich konferencji specjalistycznych, organizowanej przez spółkę Abrys, powołana została przez grupę inicjatywną Rada Przedstawicieli RIPOK.

Celem tej inicjatywy jest  wypracowanie wspólnej ścieżki postępowania przy rozwiązywaniu wątpliwości związanych z wdrożeniem ?rewolucji odpadowej? oraz poszukiwanie nowych, optymalnych rozwiązań, pozwalających zapewnić efektywne funkcjonowanie nowego modelu gospodarki odpadami. M...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?