Jednym z zadań własnych gmin w nowym systemie gospodarowania odpadami jest zorganizowanie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obejmującego co najmniej papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz bioodpady, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji. Niestety, brak szczegółowych zasad w tym zakresie, wynikających z obowiązujących przepisów, sprawia, że każdy samorząd tworzy własny system gospodarowania odpadami.

Z definicji zawartej w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) też niewiele wynika. W myśl jej zapisów, przez selektywną zbiórkę należy rozumieć ?zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się tymi samymi właściwościami i takimi samymi cechami?. Na niewiele też zdaje się tworzenie poradników i zasad, bo choć zawierają one zestaw ?dobrych praktyk?, to nie są obligatoryjnie stosowane. Szansę na stworzenie systemu selektywnej zbiórki z prawdziwego zdarzenia, który przyniesie oczekiwane efekty, daje tylko uchwalenie odpowiedniego prawa w tym zakresie.

Dzisiaj mamy ok. 2,4 tys. systemów gminnych, gdyż każdy samorząd stworzył ? na mocy uchwały rady gminy ? własny model gospodarki odpadami. Dopóki nie będzie powszechnego obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki, dotyczącego wszystkich wytwarzających odpady, dopóty system nie stanie się szczelny. Nie może być tak, że praw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?