Największy Kongres Ochrony Środowiska w Polsce ? ENVICON, który od wielu lat poprzedza poznańskie targi Poleko, w dniach 13-14 października br., miał swoją XVIII odsłonę. Zaproszenie firmy Abrys na tegoroczną edycję imprezy przyjęło ponad 600 gości. Spotkanie, nawiązując do obchodów ?25-lecia Wolności?, było okazją do podsumowania zmian, jakie nastąpiły w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu w dziedzinie ochrony środowiska, a także do wyznaczenia celów na przyszłość. ? W ostatnich latach wiele udało się nam już osiągnąć, ale nie brakuje nowych wyzwań. Przed nami chociażby kolejne etapy budowy stabilnej, przyjaznej obywatelom gospodarki odpadami oraz nowoczesnego systemu wodno-ściekowego. Dlatego cieszę się, że te dwa tematy zdominują tegoroczny Kongres ENVICON. Wypracowanie skutecznych rozwiązań w tych obszarach wymaga dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń wszystkich interesariuszy ? podkreślił Maciej H. Grabowski, minister środowiska.

Podsumowania osiągnięć naszego kraju w dziedzinie ochrony środowiska w ostatnich 25 latach dokonał m.in. prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, iż stan środowiska w Polsce przed 1989 r. diametralnie odbiegał od obecnej sytuacji, również w dziedzinie gospodarki wod-kan. ? W latach 80. ponad 70% ścieków zrzucano do rzek i jezior bez oczyszczenia lub jedynie po oczyszczeniu mechanicznym, a na 822 miasta tylko 274 posiadały biologiczną oczyszczalnię ścieków. Ze studni korzystało wtedy 88% mieszkańców wsi, a 2/3 z nich miało wodę zanieczyszczoną. Profesor podkreślił, iż zwiększenie dostępu do wodociągu i sieci kanalizacyjnej to największy program infrastrukturalny w Polsce w minionym 25-leciu: ? Na naszych oczach dokonuje się rewolucja cywilizacyjna, którą można porównać do elektryfikacji kraju po II wojnie światowej. Natomiast problemami, którym branża musi stawić czoła w najbliższych latach, wg profesora, są dokończenie realizacji programu oczyszczania ścieków, rozwiązanie kwestii gospodarki osadowej, ochrona wód podziemnych przed zanieczyszczeniem, a także konieczność adaptacji do zmian klimatu, czyli ochrona przed powodziami i suszą.

Witold Sumisławski, prezes KZGW, postulował budowę stabilnego modelu gospodarki wodnej w Polsce: ? Powinien on polegać na ustaleniu jasnej i spójnej polityki wodnej państwa, która będzie podstawą do głębokiej reformy gospodarki wodnej i napisania dobrego prawa, pozwalającego na osiągnięcie celów Ramowej Dyrektywy Wodnej ? podkreślił. Prezes zwrócił również uwagę, na fakt, iż w KZGW trwają obecnie intensywne prace nad przygotowaniem i aktualizacją kluczowych dokumentów planistycznych i strategicznych dla Polski, wynikających z dyrektyw i traktatu akcesyjnego.

Organizatorzy, dostrzegając wagę problematyki wodno-ściekowej, przygotowali odrębną sesję tematyczną poświęconą tej tematyce. Zaproszono na nią wybitnych specjalistów z dziedziny gospodarki wod-kan, którzy podzielili się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem. Podniesiono wiele ważnych tematów, m.in. finansowanie gospodarki wodnej i ściekowej w nowej perspektywie 2014-2020, zarządzanie wodami i ściekami opadowymi na obszarach zurbanizowanych, zmiany strukturalne i własnościowe w branży wod-kan ? tendencje konsolidacyjne, realizacja KPOŚK na terenach niezurbanizowanych czy kierunki zagospodarowania osadów ściekowych.

Pierwszy dzień Kongresu zakończyła uroczysta Gala, podczas której przyznano prestiżowe wyróżnienia i nagrody w dziedzinie ochrony środowiska.

Martyna Matuszczak