Elektroodpady (e-odpady) obejmują bardzo szeroką gamę produktów, do których należy wszelki sprzęt elektroniczny i elektryczny, którego pozbywają się konsumenci. Jest to prawie każdy produkt gospodarstwa domowego lub przeznaczenia służbowego z obwodami lub elementami elektrycznymi oraz z zasilaniem sieciowym lub bateryjnym.

E-odpadami stają się nie tylko zepsute urządzenia, ale również te przestarzałe lub niemodne, np. telefony komórkowe. E-odpady można podzielić na sześć różnych grup produktowych ? urządzenia grzewcze oraz chłodząco-zamrażające, ekrany i monitory, lampy, duży sprzęt (np. AGD, panele fotowoltaiczne), a także mały sprzęt (np. odkurzacze, kalkulatory, zabawki elektryczne) oraz mały sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (np. telefony komórkowe, GPS, drukarki).

Wyzwanie dla współczesnej gospodarki

W 2017 roku światowa gospodarka wytworzyła około 47,8 miliona ton elektroodpadów, co odpowiada około 6,6 kg na osobę. Wagowo można to porównać do zebrania rocznie 4,5 tysięcy wież Eiffla. Przewiduje się, że w 2018 roku na całym świecie powstało około 2 miliony ton e-odpadów więcej (rysunek). Większość tych odpadów stanowi mały sprzęt elektroniczny, informatyczny i telekomunikacyjny. Rosnąca ilość odpadów elektronicznych i elektrycznych jest wynikiem ekspansywnego rozwoju globalnego społeczeństwa informacyjnego.

Prawie połowa światowej populacji korzysta z Internetu, a większość ludzi na świecie ma dostęp d...