W kwietniu i maju Parlament Europejski sfinalizował dwa zagadnienia, o których już pisałem. Zakończono negocjacje trójstronne w sprawie Pośredniej Zmiany Użytkowania Gruntów (ILUC) oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Pierwszy dokument przyjęto podczas kwietniowej sesji plenarnej w Strasburgu. Drugi Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywieniowego (ENVI) zaaprobowała 26 maja. Prawdopodobnie zostanie on poddany pod głosowanie już podczas lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego. W kwietniowej sesji przyjęto też rezolucję Komisji Środowiska w sprawie wspólnej strategii na temat alkoholu.

ILUC ? wpływ na produkcję biopaliw w Europie

Przypomnijmy: wniosek KE dotyczył ograniczenia produkcji biopaliw I generacji ? pochodzenia rolniczego ? do 5-procentowego udziału w konsumpcji paliw w transporcie oraz wprowadzenia tzw. wskaźników pośredniej zmiany użytkowania gruntu (ILUC factors), mających określać szkodliwość środowiskową poszczególnych biopaliw.

Komisja oparła propozycję na niemożliwych do zweryfikowania badaniach mówiących, że ich produkcja przyczynia się pośrednio do wycinania lasów deszczowych m.in. w Brazylii. Tym samym, zamiast ograniczać emisję CO2 do atmosfery, powoduje jej wzrost.

Co istotne, wprowadzenie wsparcia dla biopaliw, w tym ustalenie 10-procentowego ich udziału w konsumpcji paliw w transporcie, miało miejsce w 2008 r. i na ich podst...