Czas na prawdziwą rewitalizację
W ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 Polska otrzyma z UE ok. 25 mld euro na realizację programów rewitalizacyjnych. To nie wszystko! Rząd zamierza dodatkowo zwiększyć pulę środków, o które powalczy 913 miast. Do kogo powinny trafić fundusze?
Nowa perspektywa unijna przyniesie Polsce największe w historii kwoty dofinansowania na działania rewitalizacyjne w ramach funduszy europejskich. Będą one pochodziły głównie z regionalnych programów operacyjnych (m.in. w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ? ZIT), a także z Programów Operacyjnych Infrastruktura i Środowiska oraz Polska Wschodnia. Aby wspomóc projekty rewitalizacyjne finansowane z unijnych środków, rząd zapowiedział stworzenie Narodowego Programu Rewitalizacji (NPR). Będzie on stanowił zbiór zasad, dobrych praktyk i narzędzi, które mają usprawnić procesy rewitalizacyjne w całym kraju, a przede wszystkim wspomogą miasta, przed którymi ogromne wyzwania urbanistyczne. Celem NPR będzie zwiększanie skuteczności planowanych inwestycji w oparciu o zasady wykorzystania funduszy europejskich oraz wypracowanie propozycji zmian prawnych.
Jednym z instrumentów już teraz służących do rewitalizacji obszarów miejskich jest inicjatywa JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas). Celem tej formy zwrotnego finansowania, np. w formie pożyczki, jest wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na terenie miast. Zgodnie z założeniami, tuż po zakończeniu p...