Zieleń ? sprawa strategiczna

Ochrona, utrzymanie i rozwijanie zieleni w miastach to złożony i długofalowy proces, który wymaga determinacji ze strony władz miasta, zaangażowania mieszkańców, a także strategicznego podejścia. Dobre przykłady płyną z zagranicy, ale i w polskich miastach dzieje się coraz więcej w tym obszarze.

Zieleń zieleni nierówna. Kilka drzew na betonowej pustyni blokowiska nie poprawi mikroklimatu w takim stopniu, jak mógłby to zrobić duży park lub sieć skwerów połączonych zadrzewionymi ulicami. Także inne korzyści z zieleni w mieście ? np. przepływ wody w krajobrazie, zapylanie roślin, sprzyjanie bioróżnorodności lub pozytywny wpływ na odbiór otoczenia ? mogą być znacząco wyższe, jeśli miasta inwestują w większe i połączone ze sobą tereny zieleni. Tym bardziej że może to obniżać łączne koszty ich utrzymania ? przykładowo drzewo w skupisku innych roślin potrzebuje nawet o 20% mniej wody niż drzewo otoczone betonem1. Z tego względu coraz więcej miast europejskich traktuje zieleń jako element strategiczny i tworzy ambitne plany jej rozwoju.

Kompleksowo i nowocześnie

Przykładem długofalowej kampanii na rzecz rozwoju zieleni jest program ?RE:LEAF?2, zainicjowany przez władze Londynu. Jego celem jest ochrona już istniejących drzew oraz sadzenie nowych i zachęcanie do takich działań mieszkańców miasta. Program ma kompleksowy charakter dzięki różn...