Czas na stabilizację?
Ile tak naprawdę jest w Polsce instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych? Jaki wpływ na ich funkcjonowanie będą miały nowo powstające spalarnie? Co zmieni nowe rozporządzenie o MBP? Jakie instalacje znajdą się w aktualizowanych wojewódzkich planach gospodarki odpadami?
Dla branży MBP nastał bardzo gorący czas, czego dowodem frekwencja (ponad 220 osób) oraz dyskusje, jakie toczyły się podczas organizowanej przez Abrys w połowie maja konferencji ?Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych? w Białce Tatrzańskiej.
Unijne priorytety
Tematem wiodącym i budzącym największe emocje okazał się projekt nowego rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, który został opublikowany w połowie kwietnia. ? Założenia nowego rozporządzenia wynikają z obserwacji rynku i tego, co dzieje się w branży. Procesy MBP są przygotowaniem odpadów do dalszego przetwarzania ? przypominał wiceminister środowiska, Janusz Ostapiuk, który jasno nakreślił, co będzie szczególnie istotne w najbliższych latach. ? Bardzo ważny będzie odzysk materiałowy. Nowi komisarze unijni za najważniejszy cel na najbliższe lata uznają odzysk i recykling. I na to będą pieniądze unijne ? zapowiedział Ostapiuk. Wiceminister zaznaczył jednak, że najpierw trzeba dokonać aktualizacji wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO), a także spo...