Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, co oznacza konieczność dostosowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi do nowych rozwiązań prawnych.

W artykule ?<Czystościówka> w Sejmie nadal z wątpliwościami?, opublikowanym w lipcowym numerze ?Przeglądu Komunalnego?, próbowano określić prawdopodobny przebieg prac parlamentarnych nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zakreślając w szczególności potencjalne obszary sporów w tym zakresie. Zakończenie 19 lipca 2019 r. parlamentarnych prac nad tym projektem i uchwalenie ustawy nowelizującej pozwala na skonfrontowanie przedstawionych uprzednio przypuszczeń z rzeczywistym przebiegiem prac parlamentarnych.

Nieruchomości niezamieszkałe

Zgodnie z przewidywaniami, głównym obszarem sporu w trakcie prac nad projektem ustawy nowelizującej były nieruchomości niezamieszkałe. Należy przypomnieć, iż w tym zakresie na przestrzeni ostatnich miesięcy Ministerstwo Środowiska prezentowało najróżniejsze koncepcje. W pierwotnym projekcie ustawy nowelizującej, z sierpnia 2018 r., Ministerstwo proponowało, aby gminy obligatoryjnie organizowały odbiór odpadów komunalnych od wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Proponowane w tym zakresie zmiany miały na celu, zdaniem Minister...