W relacjach z targów bydgoskich nie może zabraknąć narzekania na pogodę. Co roku czytamy, że było za gorąco, za zimno, wiało, padało albo świeciło…
Tego tematu trudno uniknąć, ale choć raz postarajmy się nie narzekać. Czy na targi koniecznie trzeba patrzeć z tej perspektywy? Czy było ciepło? Owszem, pierwszego dnia było upalnie. Czy było zimno? Tak, drugiego dnia urządzenia klimatyzacyjne pracowały pełną parą, co w połączeniu z niskimi temperaturami na zewnątrz dawało poczucie przejmującego zimna. Co można w tej sytuacji zrobić? Zapamiętać, żeby w przyszłym roku ubrać się „na cebulkę” i przestać marudzić. W końcu organizatorzy nie mogą brać odpowiedzialności za pogodę, czyż nie?
 
WOD-KAN 2011 w liczbach
W dniach 24-26 maja 2011 r. w największym mieście Kujaw odbyła się już XIX edycja najbardziej wyczekiwanej w Polsce imprezy wystawienniczej z branży wodociągowo-kanalizacyjnej – Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN 2011”, organizowanych przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Po raz trzeci odbyły się one na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Do Bydgoszczy zjechali w tych dniach wysłannicy firm wodociągowo-kanalizacyjnych oraz przedstawiciele władz samorządowych, nie zabrakło parlamentarzystów oraz delegatów NFOŚiGW. Ale przede wszystkim pojawili się producenci urządzeń, narzędzi, maszyn, technik i technologii. W tym roku swój udział w bydgoskim wydarzeniu zgłosiło 360 wystawców, którzy zajęli powierzchnię wystawienniczą liczącą 14 000 m2. Organizatorzy przewidywali, że targi odwiedzi aż 10 000 gości. Tę ostatnią liczbę najtrudniej jest zweryfikować, tym bardziej że wstęp na targi oraz dojazd autobusami komunikacji miejskiej był bezpłatny. Mimo wszystko podane liczby najdobitniej świadczą o wielkości i randze targów „WOD-KAN”.
 
Z życia targów
Wydarzenie zostało zainaugurowane przez Dorotę Jakutę, dyrektora IGWP i komisarza Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Uroczystego otwarcia dokonał m.in. prezes IGWP, Stanisław Drzewiecki, oraz przedstawiciele władz, którzy zaprosili do zwiedzania miasta i życzyli owocnych chwil spędzonych na ważnych nie tylko dla branży, ale i dla regionu targach. – Targi te stały się już naszą miejską tradycją i zajęły miejsce jednego z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych w regionie – przyznał prezydent Rafał Bruski.
Po uroczystym otwarciu święta branży, jak nazywa się często te targi, można było już udać się na zwiedzanie wystawy targowej oraz specjalne prezentacje wystawców. Tradycyjnie pierwszy dzień konferencji zakończyła oficjalna gala, zorganizowana w sercu miasta – w Filharmonii Pomorskiej, zwieńczona koncertem Roberta Janowskiego. Wzięli w niej udział m.in. prof. Marek Gromiec z Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Elwira Jutrowska, członkowie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” oraz wystawcy i uczestnicy targów.
 
Nihil est victoria dulcius
Nic nie jest słodsze niż zwycięstwo – głosi stara prawda. Podpisać się pod nią mogą zapewne nagrodzeni tego wieczoru wystawcy, których wyróżniono za najlepsze produkty i najciekawsze ekspozycje targowe. Tuż przed ceremonią wręczenia statuetek dla laureatów głos zabrał prezes Izby S. Drzewiecki, który podziękował zebranym za przyjęcie zaproszenia na galę i życzył obecnym niezapomnianych wrażeń. Odczytany został również list niemogącego uczestniczyć w otwarciu wystawy targowej ministra środowiska, przesłany do D. Jakuty, w którym Andrzej Kraszewski wyrażał nadzieję, że: „Ta edycja Targów Wod-Kan potwierdzi swoją renomę i pozycję jako istotne wydarzenie w sektorze wodno-kanalizacyjnym”. Następnie przewodniczący Komisji Konkursowej, prof. Marian Kwietniewski, mógł już odczytać werdykt komisji. Do konkursu o statuetkę Grand Prix zostało zgłoszonych 39 wyrobów 36 firm. Komisja rozpatrywała wnioski i dokumentację w dwóch etapach – w pierwszym wybrano 10 produktów, a w drugim wyróżniono następujące produkty:
1. Sterownik zaworu redukcyjnego CellBOX-R2 firmy BIATEL – AquaRD (Warszawa).
To urządzenie, które współpracuje z zaworami redukcji ciśnienia i umożliwia lokalne zmiany parametrów pracy zaworu, a także zdalną kontrolę i zmiany parametrów w czasie rzeczywistym. Ponadto jest kompatybilne z różnymi układami wykonawczymi, zmieniającymi nastawność zaworu redukcyjnego – wyjaśnił zebranym profesor Kwietniewski.
2. Hydrant z urządzeniem do zdalnego monitorowania stanu technicznego i poboru wody firmy Fabryka Armatur JAFAR (Jasło).
Jest to pierwsze urządzenie, które skutecznie zabezpiecza hydranty przed kradzieżą. Ponadto pozwala na wykrywanie uszkodzeń, a także na okresową autodiagnostykę hydrantów – tłumaczył profesor.
3. Stacjonarny radiowy system odczytu wskazań wodomierzy AMR firmy APATOR POWOGAZ (Poznań).
Zapewnia nową jakość w zakresie stawnego odczytu wskazań wodomierzy. Umożliwia również integrację urządzeń różnych producentów w jedną, spójną sieć odczytową – wyjaśniono zebranym.
Komisja po zapoznaniu się z ofertą stoisk targowych za najciekawsze uznała ekspozycje firm: Polyteam (Wrocław), INTERHANDLER (Toruń) i Wavin Metalplast-Buk (Buk).
W przypadku tego ostatniego przedsiębiorstwa świętowano również dwudziestolecie istnienia. Z kolei firma Unisoft z Gdyni obchodziła swoje dwudziestopięciolecie.
 
Pracowity dzień
W drugim dniu targów tradycyjnie dzieje się najwięcej, stoiska są odwiedzane przez rzesze zainteresowanych, toczą się rozmowy biznesowe, spotyka się najwięcej znajomych. Jeśli chodzi o to ostatnie, to trzeba przyznać, że targi bydgoskie są prawdziwą platformą spotkań, wymiany myśli oraz doświadczeń i jest to wartość bezcenna. Na możliwość nawiązania niektórych kontaktów czeka się przecież cały rok.
Drugiego dnia WOD-KAN organizator, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, przygotowała konferencję, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Trzeba przyznać, że jej temat: „Ekonomiczno-techniczne aspekty inwestycji w sektorze wod-kan”, przyciągnął wielu słuchaczy i większość miejsc na sali była zajęta. Uczestnikom zaproponowano czytelny podział na dwie sesje tematyczne. W pierwszej dyskutowano na temat „Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucji wspomagającej i pośredniczącej w finansowaniu inwestycji z zakresu gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej”. Natomiast kolejną część poświecono „Krajowemu Systemowi Benchmarkingu Przedsiębiorstw Wodociągowo-Kanalizacyjnych”.
 
Jubileusz za rok
Targi WOD-Kan to impreza zyskująca uznanie nie tylko wśród specjalistów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej, ale również świata gospodarki, samorządów i wielu innych środowisk. Przyjeżdża na nie imponująca liczba gości z Polski i zagranicy, gdyż impreza ma ugruntowaną pozycję na rynku europejskim. Jest z pewnością płaszczyzną integracji świata nauki i techniki. Dlatego zapewne wszyscy wrócimy do Bydgoszczy za rok, by wspólnie świętować dwudzieste urodziny Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” 2012. Zatem – do zobaczenia za rok!
 
Anna Lembicz