Częściowe rozwiązania, czyli konkluzje BAT i dobre praktyki
Konkluzje BAT i dobre praktyki jako częściowe rozwiązania
Choć uciążliwości zapachowe często bywają zmorą przedsiębiorstw komunalnych, to okazuje się, że wśród nich można znaleźć takie, które poradziły sobie z tym problem. Źródło dobrych praktyk w obszarze ograniczania emisji złowonnych można również znaleźć w ramach unijnych konkluzji BAT.
Zaniedbanie problemów odorowych może w dłuższej perspektywie doprowadzić do negatywnych skutków społecznych, a w rezultacie problemów finansowych i prawnych przedsiębiorstwa. Wiedzą o tym doskonale te zakłady komunalne, które musiały zmierzyć się z koniecznością neutralizowania uciążliwości zapachowych. Póki co, polski ustawodawca nie określa jednak, jak postępować w tego typu sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że nie ma wytycznych w tym zakresie. Dla wielu sektorów zostały przyjęte tzw. konkluzje BAT, które określają wymogi najlepszej dostępnej techniki (ang. Best Available Techniques ? BAT) również w odniesieniu do uciążliwości zapachowych.
Z drugiej strony wiele przedsiębiorstw działających w branży wodociągowo-kanalizacyjnej czy też na rynku odpadowym próbuje na własną rękę podejmować działania mające na celu redukcję złowonnych emisji. Mając na uwadze powyższe, warto przyjrzeć się z jednej strony konkluzjom BAT z punktu widzenia regulacji odorowych, a z drugiej konkretnym spółkom komunalnym, które odniosły sukces na tym polu.
Konkluzje BAT w odnies...