Tegoroczne Forum Recyklingu można uznać za udane. W tym roku organizatorzy Forum (spółka Abrys i Międzynarodowe Targi Poznańskie) postanowili sprawdzić, czy warto przedłużyć seminarium o jeden dzień.
Pierwszego dnia Forum dominowała tematyka recyklingu, odzysku i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Moderatorem był Krzysztof Kawczyński z organizacji odzysku Polski System Recyklingu. Ponieważ wśród prelegentów w tym dniu planowane wystąpienie miała dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami – Beata B. Kłopotek, przyciągnęło ono wielu uczestników. Była to doskonała okazja do bezpośredniego zadania pytań przedstawicielce Ministerstwa Środowiska. Uczestnicy zostali poinformowani, że prof. Maciej Nowicki, pełniący funkcję nowego ministra środowiska, jest otwarty na dialog z wszystkimi, którzy uczestniczą w systemie gospodarki odpadami.
Drugi dzień Forum poświęcony został sprawom zbiórki i recyklingu baterii oraz akumulatorów w Polsce. Arkadiusz Dzierżanowski z Ministerstwa Środowiska zaprezentował zawartość nowo powstałego projektu ustawy o bateriach i akumulatorach. Z kolei Michał Korkozowicz z Organizacji Odzysku Reba (moderator tego dnia) w swoim referacie zasygnalizował, iż zaproponowany przez Ministerstwo Środowiska projekt ustawy już na wstępie może zawierać kontrowersyjne zapisy, które utrudnią wywiązywanie się z narzuconego przez ustawę prawa i realizacji unijnej dyrektywy 2006/66/WE. Osobnym akcentem w tym dniu był referat dotyczący możliwości pozyskania funduszy unijnych przez firmy zajmujące się recyklingiem, który był wygłoszony przez Artura Bartoszewicza z Europejskiego Centrum Consultingu.
Jednak najbardziej burzliwe dyskusje miały miejsce w czwartek, który poświęcono sprawom dotyczącym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Moderator seminarium – Wojciech Konecki – stopniowo dolewał oliwy do ognia. Między innymi gorąca atmosfera panowała podczas wystąpienia Kingi Zgierskiej z Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem, które dotyczyło miejsca hut w systemie ZSEE, a właściwie ich wielkiej nieobecności w tymże systemie. Szczegółowe omówienie i podsumowanie tego dnia ukaże się w styczniowym wydaniu „Recyklingu”.
Jak już wcześniej podano, w tym roku Forum Recyklingu trwało przez wszystkie dni targowe – od wtorku do piątku. Ten eksperyment się udał. W ostatnim dniu Targów tematyka obejmowała recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji, a moderatorem był Ryszard Gola-Sienkiewicz z Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie, który jednocześnie zaprezentował referat na temat narzędzi i urządzeń stosowanych w recyklingu aut. Ciekawy referat przedstawił też Karol Mórawski z Komisji Ochrony Zabytków Motoryzacji, który dotyczył współpracy stacji demontażu aut z kolekcjonerami pojazdów.
Tegoroczne Forum Recyklingu odbywało się na antresoli w pawilonie 4, przez co nie było usytuowane w tzw. ciągu komunikacyjnym. Dlatego w seminarium brały udział przeważnie te osoby, które specjalnie zaplanowały uczestnictwo w Forum, a nie przypadkowe osoby – a szkoda. Skróty większości referatów wygłoszonych na Forum Recyklingu znajdują się w listopadowym wydaniu „Recyklingu” oraz są dostępne w Internetowym Archiwum Wydawnictw Komunalnych.
(rh)