W 1998 r. ówczesny minister finansów wydał rozporządzenie w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego dla przedsiębiorców, którzy wykorzystywali odpady do własnej produkcji. Było to wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw na rzecz rozwoju firm zajmujących się recyklingiem.

Zyskały firmy traktujące odpady jako komponent do procesu technologicznego. Przedsiębiorcy wykorzystujący odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych nie skorzystali ze zwolnień podatkowych z powodu wysokich kosztów ich pozyskania.
W 2002 r. weszła w życie ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej, która częściowo implementowała dyrektywę 94/62 w zakresie obowiązków uzyskania poziomów odzysku i recyklingu nałożonych na kraje UE. Jednocześnie zlikwidowano ulgę w podatku dochodowym. Początkowo założone poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych sprowadziły się do identyfikacji zapotrzebowania przez przemysł recyklingowy odpadów opakowaniowych. Pomimo realizacji celów wielu przedsiębiorców nie wywiązało się z tego obowiązku z powodu braku świadomości i uiściło opłatę produktową.
Zmiany
W 2004 r. wprowadzono rozporządzenie, pozwalające na wykorzystanie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?