Czy biomasa przyczyni się do restrukturyzacji polskiej wsi?
W porównaniu z krajami Unii Europejskiej, polskie rolnictwo ma przed sobą trzy wielkie wyzwania: zmniejszenie jednostkowych kosztów produkcji, zwiększenie wydajności produkcji z 1 ha oraz zatrzymanie dalszego wzrostu bezrobocia na obszarach wiejskich, będącego konsekwencją procesów restrukturyzacyjnych.
Andrzej Aumiller,
poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Z-ca Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Niedaleką jest perspektywa wyczerpania się kopalnych źródeł energii, które w bezmyślny i nieodwracalny sposób zamieniamy w energię, pozbawiając się jednocześnie surowców dla przemysłu chemicznego. Zaczynamy jednak rozumieć, że spalanie kopalin powoduje ogromną emisję gazów cieplarnianych. Na tym tle uzasadnione stają się wysiłki powiększenia zakresu stosowania odnawialnych form energii, w tym biomasy.
W ostatnim czasie organizuje się coraz więcej lokalnych inicjatyw, spotkań środowiskowych, konferencji naukowo-technicznych, których celem jest przełamanie tradycyjnego myślenia i przekonanie rolników, że wieś może również produkować surowce energetyczne. Jest to alternatywa dla myślenia o rolnictwie, jedynie jako o producencie na ograniczony rynek produktów rolnych.
Produkcja biomasy na cele energetyczne jest wyzwaniem, przed którym staje rolnictwo po raz pierwszy w historii świata.
Produkcja rośli...