Czy nowe prawo pozwoli na uzyskanie rentowności biogazowi?
Liczne zalety biogazowni oraz pozytywne sygnały ze strony rządzących wskazujące na wolę rozwijania OZE w Polsce zachęcały inwestorów do realizacji projektów biogazowych w naszym kraju.
Zapowiadany boom biogazowy jednak nie nastąpił, ponieważ zabrakło wywiązania się przez polityków ze składanych deklaracji a otoczenie, w którym przyszło funkcjonować biogazowniom okazało się, delikatnie mówiąc, niesprzyjające. Pomimo wielu przeciwności branża biogazowa nie daje za wygraną. Walczymy o to, by nie zmarnować ogromnego potencjału biogazu, poszukując takich rozwiązań, które pozwoliłyby na osiągnięcie znaczącego udziału tej technologii w krajowym miksie energetycznym. Jak zrealizować projekt biogazowy, żeby był on zyskowny w obecnym i zmieniającym się otoczeniu prawnym? To pytanie zadaje sobie dziś cały rynek biogazu, licząc na to, że istniejące instalacje znajdą sposób na przetrwanie, a planowane inwestycje będą możliwe do zrealizowania.
Na opłacalność biogazowni ma wpływ szereg parametrów technologicznych i rynkowych, które w powiązaniu z poszczególnymi składnikami kosztów i przychodów instalacji powinny być tak dobrane, aby zapewnić optymalizację rentowności przedsięwzięcia.
Nakłady inwestycyjne
Marzeniem każdego inwestora realizującego projekt biogazowy jest możliwie szybkie pokrycie poniesionych nakładów inwestycyjnych wysokimi przychodami. W przypadku budowy biogazowni wysok...