Uciążliwości zapachowe są jedną z najczęstszych przyczyn skarg na jakość powietrza wnoszonych do organów Inspekcji Ochrony Środowiska. Stąd też nie powinny dziwić liczne próby przyjęcia aktu normatywnego dotyczącego przeciwdziałania odorom. 

Składane od lat deklaracje przedstawicieli resortu środowiska, mające potwierdzać intensywność prac nad tą materią nie przełożyły się jeszcze na regulacje, które odnosiłyby się do tej kwestii w sposób kompleksowy. Aktualnie nad rozwiązaniami prawnymi w tym zakresie pracuje główny inspektor ochrony środowiska. Czy tym razem uda się w końcu przygotować projekt ustawy antyodorowej? 
Zarówno w polskim, jak i unijnym systemie prawnym nie ma w tej chwili regulacji, które całościowo określałyby zasady zwalczania uciążliwości zapachowych. Istnieje natomiast co najmniej kilka instrumentów prawnych, które są stosowane w celu ograniczania zjawisk złowonnych. W praktyce jednak rozproszony materiał normatywny dotyczący uciążliwości zapachowych w znaczący sposób utrudnia podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie odorom. 
Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej
Jednym z rozwiązań może być opublikowany we wrześniu 2016 r. przez Ministerstwo Środowiska Kodeks przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym1. Wskazany dokument na nowo wywołał dyskusję dotyczącą konieczności uregulowania zasad zwalczania odorów. 
W ramach tego dokumentu zestawio...