Czy woda w Polsce jest droga?
W tym roku temat cen wody i ścieków, a właściwie ich podwyżek, pojawił się wcześniej niż zawsze. A stało się tak za sprawą kolejno przedstawianych projektów ustawy Prawo wodne.
Od pierwszego jej zamieszczenia na stronie RCL (26 czerwca 2016 r.) wiedzieliśmy, że branżę czekają duże podwyżki opłat środowiskowych, głównie za pobór wód. Stosowne wyliczenia wzrostu opłat, a w konsekwencji cen za wodę, przedstawiliśmy autorom projektu nowelizacji. Projekt Prawa wodnego z 23 czerwca 2016 r. zawierał stawki obniżone, ale nadal wysokie. Wersja projektu z 11 sierpnia 2016 r. oraz rozporządzenia wykonawcze nie wniosły praktycznie żadnych zmian w zakresie opłat za pobór wody.
Szacunki Izby
Izba sporządziła szacunkową prognozę wzrostu cen wody w sytuacji wejścia w życie stawek proponowanych przez resort środowiska, wg ostatniego znanego w momencie pisania artykułu projektu Prawa wodnego. Nasze obliczenia wskazywały na wzrosty cen o 15-17%. Stawki miałyby być różne w zależności od poboru wody, czyli im większy pobór wód, tym wyższa stawka, jak zapisano w art. 282 ust. 1 pkt 3. Wzrosty cen będą więc uzależnione od tego, ile wody pobieramy, oraz z jakiego źródła ? z ujęć powierzchniowych czy podziemnych. Dotychczas opłaty za pobór wody były różne dla ujęć podziemnych i powierzchniowych, natomiast zostanie to zunifikowane. Stawka opłat za wodę przeznaczoną do zbiorowego zaopatrzenia w wodę ludności stanie ...