Według ustawowej definicji przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne to „przedsiębiorca w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, oraz gminne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, prowadzące tego rodzaju działalność”. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę natomiast to „działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne”.
Utożsamienie przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa to nie jedyna logiczna usterka tej definicji. Nie ta jednak ani podobne usterki w zapisach ustawy stanowi o jej słabości. Znacznie poważniejszym mankamentem zapisów jest to, że nie kreują one spójnej wizji współczesnego przedsiębiorstwa, podmiotu gospodarczego o jasno określonych celach. Jest to szczególnie widoczne, gdy w świetle ustawowych przepisów analizuje się czynniki mające powodować zainteresowanie przedsiębiorcy – „osoby, która prowadzi przedsiębiorstwo na własny rachunek – właściciela” rozwojem firmy.

Dwa jubileusze
Na początku czerwca dwie prywatne firmy oferujące bogaty pakiet usług i urządzeń dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, ciepłowniczych, gazowniczych, a także podmiotów zarządzających nieruchomościami komunalnymi obchodziły swoje dziesięciolecie. Pierwsza z nich to polska gałąź firmy HAWLE, dostawca nowoczesnej armatury. Trzy pierwsze lata dz...