Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do spełnienia wielu wymogów w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Efektem działań Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich latach jest uchwalenie szeregu ustaw i rozporządzeń mających na celu dostosowanie prawodawstwa polskiego do przepisów obowiązujących w UE.Przystępując do działań w zakresie ochrony środowiska, a zwłaszcza gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, stawiamy sobie następujące podstawowe pytania:
Jakie czynniki wpływają na wybór systemu oczyszczania ścieków? Czy polskie prawo w zakresie oczyszczania ścieków jest przystosowane do przepisów UE i czy jesteśmy w stanie wypełnić zobowiązania z niego wynikające? Jakie systemy stosowane są do oczyszczania ścieków?

Czynniki stymulujące wdrażanie nowych technologii w Polsce
Postęp, który obserwujemy w ostatnich latach w Polsce, wskazuje jednoznacznie na główne czynniki stymulujące przemiany w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w tym na wdrażanie nowych technologii. Są nimi przede wszystkim czynniki polityczne oraz technologiczne.
Głównymi czynnikami politycznymi są przemiany ustrojowe po 1989 r. i wynikające z nich uregulowania prawne, nowe zasady finansowania inwestycji ekologicznych, transfer i wymiana polskiej myśli technicznej z ośrodkami przodującymi w tym zakresie na świecie, dostosowywanie istniejących w Polsce przepisów do przepisów UE oraz przyjęcie Polski w 2004 r. do UE.
Priorytetowe cele procesu dostosowawczego...