Henryk Pogorzelski

Ropa naftowa i niektóre produkty jej przerobu są układem niejednorodnym i niestabilnym. Podczas magazynowania na dnie zbiorników gromadzą się parafiny, żywice, iły, piasek oraz produkty korozji w postaci gęstych osadów. Zaolejone osady zbiornikowe muszą zostać usunięte: przy zmianie magazynowanego produktu, przed przygotowaniem zbiorników do remontu, modernizacji lub bezpiecznego demontażu oraz w celu wykonania inspekcji.


Ostatnia dekada XX wieku była czasem modernizacji zbiorników magazynowych ropy naftowej w Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych "PERN" i w rafineriach. Głównym celem tych prac była wymiana uszczelnień dachów pływających, aby zmniejszyć emisję węglowodorów. Unikalne doświadczenie zdobyte przy czyszczeniu zbiorników o pojemności ponad 15 mln m3 pozwala na skonfrontowanie posiadanej wiedzy teoretycznej z praktyką.
Większość zbiorników remontowanych w latach 90-tych była czyszczona po raz pierwszy po 20-25 latach eksploatacji. Obecnie taka sytuacja nie powtórzy się, gdyż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2000 r. (DzU 2000.98.1067.) 8.1 nałożony jest obowiązek poddania badaniom technicznym i próbom szczelności zbiorników do 30 lat eksploatacji - badanie co 10 lat, po 30 latach eksploatacji - badanie co 5 lat.
Czyszczenie zbiornika nie jest operacją skomplikowaną, lecz wymaga przestrzegania surowych zasad bezpieczeństwa. W Polsce nie ma uregulowań o...