Do redakcji napisała Krystyna Sokołowska, starszy specjalista z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z prośbą o zadanie autorowi naszego raportu prawnego dotyczącego przyłączy kilku pytań.

Z zainteresowaniem przeczytałam artykuł p. Mateusza Nyklewicza pt. ?Raport: przyłącza ? stanowisko się wykrystalizowało??, który ukazał się w numerze 3/2015 miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?. Autor pokusił się o zebranie wielu orzeczeń i interpretacji prawa przez różne instytucje, dotyczących przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, przedstawiając również swój pogląd na sprawę. Mam wobec tego do p. Nyklewicza następujące pytania:

      1. Wg mnie w przypadku braku studzienki kanalizacyjnej na posesji definicja instalacji w przytaczanych w artykule rozporządzeniach jest sprzeczna z definicją przyłącza kanalizacyjnego w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, gdyż literalnie czytając rozporządzenia, instalacja kanalizacyjna powinna kończyć się na studzience, co oznacza, że nawet poza posesją, więc wg rozporządzeń w tym przypadku brak przyłącza kanalizacyjnego, sieć łączy się z instalacją za pomocą studni poza posesją. Podkreślić należy, że ustawa posługuje się pojęciem ?wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej?, a rozporządzenia pojęciem ?instalacji kanalizacyjnej?, co chyba niekoniecznie zawsze oznacza to samo, o czym niektórzy zdają się zap...