Decydujący rok dla Energiewende
Rok 2014 był okresem przełomowym dla niemieckiej transformacji energetycznej, i to pomimo pojawienia się ciemnych chmur na horyzoncie, czyli aukcji.
Dla Niemców kierunek rozwoju energetyki jest jasny. Po podjęciu decyzji o odejściu od energii atomowej do końca 2022 r., pozostaje tylko pytanie dotyczące szybkości odchodzenia od paliw kopalnych.
OZE głównym źródłem energii
Przez lata węgiel brunatny był głównym źródłem energii elektrycznej w Niemczech. Wynikało to przede wszystkim z niskich cen emisji dwutlenku węgla, dzięki czemu producenci energii elektrycznej z tego paliwa nie ponosili pełnych, zewnętrznych kosztów związanych z zanieczyszczeniem powietrza i przyczynianiem się do zmian klimatu. Ponadto brak elastyczności tego źródła energii spowodował, że operatorzy elektrowni na węgiel brunatny produkowali ją, nawet jeżeli cena na giełdzie była niska ? coraz częstsze zjawisko w ostatnich latach. Rok 2014 przyniósł zmiany. Po raz pierwszy łączna produkcja energii elektrycznej z wiatru, słońca, biomasy i wody przewyższyła produkcję z elektrowni węgla brunatnego. Z OZE wyprodukowano w minionym roku 156,6 TWh energii elektrycznej ? dokładnie tyle samo, ile wyniosła łączna produkcja energii elektrycznej w Polsce. Natomiast produkcja energii z węgla brunatnego zmalała o 2,9% i wyniosła 140,9 TWh. Trend spadkowy dotyczył również energii z węgla kamiennego (-10,4%) i gazu (-15,7%). Odgryw...