16 tys. km nowych lub wyremontowanych dróg, 36 tys. km zbudowanej lub zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej,683 wybudowane lub przebudowane oczyszczalnie ścieków komunalnych ? od tak szczegółowego wyliczania efektów unijnych dotacji może rozboleć głowa.Wybraliśmy zatem 10 różnych projektów, które,naszym zdaniem,najlepiej pokazują,jak wiele dla gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i samorządów znaczyły dotacje z UE.

Czy wykorzystaliśmy szansę, jaka pojawiła się przed naszym krajem 1 maja 2004 r. ? z chwilą wejścia do Unii Europejskiej? Czy po 10 latach można powiedzieć, że ponad 82 mld euro, które trafiły do nas w ramach polityki spójności,zostały właściwie zagospodarowane?Czy inwestycje w nowe drogi, poprawę stanu środowiska naturalnegoczy szybki Internetrzeczywiście pozwoliły Polsce na cywilizacyjny skok?

Liczby podawane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mówią same za siebie. Tysiące kilometrów dróg, nowych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, setki inwestycji w różnych dziedzinach pokazują, że skuteczne odrabiamy dystans dzielący nas od krajów zachodniej Europy.

Mimo że, podobnie jak każdy inny kraj członkowski, do unijnego budżetu musimy także dokładać, to i tak Polska robi na tym znakomity interes. Pieniądze, które w tym samym czasie dostaliśmy, przewyższyły sumę naszych składek członkowskich ponad trzykrotnie. Polska jest dziś największym beneficjentem netto funduszy Unii Europejskiej, ...