Pojęciem „katastrofy kanalizacyjne” określa się przypadki zapadania się gruntu nad kanałem wraz z nawierzchnią uliczną lub terenem o innym zagospodarowaniu, niekiedy wraz z ludźmi lub pojazdami znajdującymi się wówczas na powierzchni terenu. Niektóre z nich stwarzają poważne zagrożenie dla życia ludzi i generują olbrzymie koszty związane z usuwaniem szkód.

Wystąpienie katastrofy kanalizacyjnej poprzedzone jest przemieszczaniem się gruntu z zewnątrz konstrukcji kanałowej do jej wnętrza. W sytuacji, gdy grunt jest nawodniony i występuje infiltracja wód gruntowych do wnętrza kanału, proces ten ma przyspieszony przebieg. Jeżeli dodatkowo kanał jest okresowo podtapiany, np. wskutek nawalnego deszczu i pracuje pod ciśnieniem, to proces ten jest jeszcze szybszy. Wybrane problemy związane z występowaniem katastrof kanalizacyjnych zostały omówione szeroko w literaturze1, 2.
 
Wpływ rodzaju gruntów
W przypadku gruntów suchych szybkość przenikania ich do wnętrza kanału zależy od wymiarów obszaru ubytku, który ma z nim bezpośredni kontakt. Gdy jest to niewielka szczelina, proces ten przebiega powoli, a gdy nastąpi istotny ubytek fragmentu konstrukcji kanałowej, tempo przemieszczania się gruntu staje się znacznie większe. Jeśli grunt jest nawodniony, woda filtrująca do wnętrza kanału przyspiesza proces jego wymywania. Grunt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?